אילן שחורי - תל אביב שלי
תיור ישראלי : סיורים והרצאות

מורה דרך מוסמך

יליד תל אביב (1954), חוקר תולדות ארץ ישראל ותל-אביב. מורה דרך בכיר מוסמך, מרצה, עורך, עיתונאי  מקצועי ופרשן מזה למעלה מ 30 שנה. בימים אלה עושה הצעדים האחרונים בכתיבת עבודת Phd  באוניברסיטת  חיפה, בחוג ללימודי ישראל, בתחום ההיסטוריה של תל-אביב.  חתן "פרס נפתלי" מטעם עיריית תל אביב ובוגר הקורס לאוצרות ומזואולוגיה של אוניברסיטת תל-אביב

תחילת דרכו הייתה במעריב לנוער ככתב נוער לאחר מכן כתב ספורט ב"מעריב". במהלך תקופת הצבא כתב כתבות ומאמרים לעיתון סוף השבוע.  ב-1977 התחיל את עבודתו בעיתון "הארץ". במשך 20 שנה  מילא מגוון רחב ביותר של תפקידים. מכתב משטרה, בתי משפט. כתב צבאי, אומנות, אדריכלות ושימור.

היה כתב המוניציפלי ות"א,  של "הארץ" טרם תקופת המקומונים והוביל מאבקים רבים בנושאים הקשורים בעיר ת"א ובפעולות עיריית ת"א בפרט ובחיים המוניציפליים ואיכות הסביבה ברחבי הארץ בכלל. כתב מאות מאמרים בתחום הבנייה ופיתוחה של העיר תל-אביב במשך שנות ה-70 וה-80 פרט לכתבות בתחום ההיסטוריה של העיר. לאחר מכן שימש במשך כ-14 ככתב הפוליטי מפלגתי של העיתון.  

לאחר רצח רבין, בסוף 1995, שנים פרש מ"הארץ"  וייסד את שבועון התיירות "תוריסט גייד".  שבועון בתחום התיירות והנסיעות שיצא לאור כ-13 שנה ויועד בעיקר לתעשיית התיירות, אנשי עסקים ואוהבי טיולים. במגזין בא לכדי ביטוי אהבותיו והתמחויותיו של אילן שחורי, כמו נושאי היסטוריה, היסטוריה של א"י, איכות סביבה,  נושאי שימור אתרים ואדריכלות.  במקביל כתב כ"פרילנסר" בעיתונים הארציים, ידיעות ומעריב, בעיקר כתבות על תולדות ת"א וגם עסק בתחום זה במגוון תוכניות ברדיו וטלוויזיה.

 במקביל במשך השנים, התמחה  בתולדות ארץ ישראל ובהיסטוריה של תל-אביב, בבית הספר למדעי היהדות באוניברסיטת תל-אביב. סיים תואר ראשון ושני באוניברסיטת ת"א בימים אלה הוא מסיים את כתיבת עבודת הדוקטורט  שלו על החיים בתל-אביב בשנות העשרים והשלושים (תקופת המנדט) באוניברסיטת בר-אילן.   עסק בהדרכה שנים רבות. חלק גדול מהמחקר ומעבודת הדוקטורט, עוסק בהתפתחות תל אביב והפיכתה למרכז החיים בא"י בתקופת המנדאט, הבנייה האורבנית בתל-אביב, אדריכלות והליכי שימור.

 פרסם מספר ספרים. בין היתר "חלום שהפך לכרך" סיפור  הולדתה והקמתה של תל-אביב", "אבנך ונבנית" סיפור ראשית הבנייה בתל-אביב, "בנייה בתל-אביב  – תולדות הבנייה הקבלנית בעיר העברית הראשונה", ספורה של חברת האוטובוסים "דן", הולדתה של העיר הרצליה ועוד, זאת פרט למאמרים רבים בכתבי עת אקדמיים ומקצועיים בעיקר בתולדות  ארץ ישראל ותולדות תל-אביב.  רבים מהמחקרים והמאמרים עוסקים בתחום שימור אתרים וההיסטוריה של המקום.

 חתן פרס נפתלי מטעם מועצת עיריית תל-אביב על פרסום הספר "חלום שהפך לכרך", פרס התקשורת מטעם עיריית תל אביב, פרס המצטיין מטעם אירגון SKAL הבינלאומי.  היה חבר בצוות המרצים היוקרתי, בסוף יולי בקונגרס הבינלאומי ה-16 למדעי היהדות שהיה בירושלים. חבר וועדת השמות של העיר תל אביב זו הקדנציה השנייה, חבר הנהלת אגודת מורי הדרך בישראל.

 מרצה בתחומי הפוליטיקה, ענייני היום,  התיירות , העיתונות והתפתחותה של תל-אביב באוניברסיטת רמת-גן, במכללת רמת גן ועוד. הכין גם מספר תוכניות לטלוויזיה הישראלית, ששודרו בשנה החולפת במסגרת התוכנית "רואים עולם" במוצאי שבת ומופיע לעיתים תכופות ברדיו ובטלוויזיה בתחומי היסטוריה של א"י, שימור אתרים, אדריכלות ועוד. בארבע השנים האחרונות פרסם מידי סוף שבוע מדור מיוחד ב"מעריב" העוסק ב"פינה בעיר", על מבנים ופינות מיוחדות בת"א, מדור שנסגר באחרונה בעקבות מצבו הקשה של "מעריב".

 כתב, מאמרים והכין סרטים לטלוויזיה על מספר קהילות יהודיות ברחבי העולם, בין היתר אתרי היהדות ברוסיה הלבנה, אודיסה כמקור תרבות ועוד. רוב הסרטים שודרו במסגרת תוכית "רואים עולם"  תכוניתו של יעקב אחימאיר בערוץ הראשון

 בוגר אוניברסיטת ת"א (1983) החוג להיסטוריה של ארץ ישראל ועם ישראל,  מוסמך אוניברסיטת ת"א (1990) בהיסטוריה של עם ישראל. מאז 2019 תלמיד מחקר מאושר לתואר שלישי, (שלב ב') חוג ללימודי ישראל, אוניברסיטת חיפה. ובוגר הקורס לאוצרות ומזואולוגיה של אוניברסיטת תל-אביב (2015).

 שימש במשך 15 שנה כעורך שבועון תיירות בשם "תוריסט גייד", שנסגר בשל המצב הכלכלי לאחר מלחמת לבנון השנייה . בעל רישיון מורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות ובעל ניסיון של למעלה מ-20 שנה בהדרכות בעברית ובאנגלית.  בעל הרשאה להפעלת "רכב אשכול" לתיירים, כותב ומפעיל 3 אתרי אינטרנט בתחום תיירות והיסטוריה של א"י: תל אביב שלי – על תולדות ת"א  www.mytelaviv.co.il ,
תוריסט גייד – חדשות ומאמרים מתחום התיירות לתעשייה עצמה www.touristguide.co.il  ואתר חדש בשם תיור ישראלי העוסק במגוון האטרקציות התיירותיות בארץ, תולדות המקום, הליכי שימור ואפשרויות ביקור, יחד עם מסלולי סיור www.mytour-il.co.il  אתר בעברית ובאנגלית המיועד גם לתיירים. דובר וכותב עברית ואנגלית.

אילן שחורי - סיורים והרצאות

שתפו את כרטיס הביקור שלי עם חברים:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin